Яблуневий квіткоїд - шкідник яблунь

Яблуневий квіткоїд - шкідник яблуні.  Зустріти яблуневого квіткоїда можна практично скрізь. Його личинки і жуки здатні досить сильно пошкоджувати яблуні. Найнебезпечніше пошкодження  бруньок з настанням ранньої весни, коли жуки в них вигризають досить глибокі ямки . Шкідливі личинки живляться маточками і тичинками і, вигризаючи квітколоже, сильно склеюють пелюсточки зсередини. Результатом подібної діяльності яблуневого квіткоїда є нерозпущені, побурілі і засохлі бутони.


Яблуневі квіткоїд -це  покритий тоненькими сіренькими волосками темно-бурий жук розміром від 3,5 до 5 мм.

Довгастої форми яйця шкідників пофарбовані в водянисто-білий колір і досягають у довжину 0,5 - 0,8 мм. Безногі злегка зігнуті личинки жовто-білого забарвлення наділені крихітною головкою темно-коричневого відтінку і звужені до заднього кінчика. Їх довжина становить близько 5 - 6 мм. Блідо-жовті лялечки розміром 4 - 6 мм на кінчиках черевця мають пару шипиків.


Зимівля статевонезрілих жуків проходить в тріщинах і щілинах кори, а також під опалим листям і поблизу кореневих шийок в грунті (на глибині дві - три сантиметри). Залишати місця зимівлі жуки починають, коли середньодобова температура сягне позначки в 6 градусів. А при досягненні відмітки в 8 - 10 градусів паразити вже масово заселяють дерева і приступають до активного харчування. Злучаються вони, коли почнуть розпускатися плодові бруньки, активно відкладаючи яйця на стадії оголення суцвіть і аж до розпушення бутончиків. У період відкладання яєць самочки надають перевагу бутончикам периферійних частин деревних крон. Вигризаючи в них отвори, вони розміщують яйця серед тичинок, а потім закупорюють ці отвори своєрідними пробками, що складаються з екскрементів. В цілому відкладання яєць займає від десяти до двадцяти діб - залежить це від швидкості розвитку бутончиків і від погодних умов. Загальна плодючість самочок яблуневого квіткоїда - від 50 до 100 яєць.


Личинки відроджуються по закінченні 4 - 8 днів, і вже через 15 - 20 днів закінчують свій розвиток, пройшовши три вікові стадії. 

При температурі від 15 до 18 градусів тривалість розвитку лялечок становить від 9 до 11 днів, а при температурі від 20 до 22 градусів вони укладаються і за вісім діб. Жуки знаходяться в глибині бутончиків до тих пір, поки не затвердіють їх покриви, і лише після цього вибираються назовні. Масовий їх вихід наголошується зазвичай днів через 8 - 12 після того, як яблуні відцвітуть (орієнтовно це третя декада травня). Потім протягом двадцяти - двадцяти п'яти діб шкідливі жуки починають вигризати на плодах меленькі виразки. З настанням спекотної і досить сухої погоди в розпал літа вони починають ховатися в розгалуженнях гілочок і в щілинах і тріщинах кори, а по осені відправляються в свої затишні місця зимівлі. Розвиток шкідників, як правило, спостерігається в одному поколінні.


Найбільше шкоди яблуневий квіткоїд завдає у вирізняючі холодною весною періоди, коли тривалість стадії бутонізації досягає двадцяти діб - це дозволяє паразитам відкласти величезну кількість яєць. Не менш небезпечний яблуневий квіткоїд також в роки з досить слабеньким цвітінням.


Як боротися?

За осені слід зчищати відмерлу кору з дерев з подальшим її спалюванням, а також обов'язково обробляти грунт в пристовбурних кругах і, звичайно ж, у міжряддях.


На невеликих ділянках, коли температура знизиться до десяти градусів, рано вранці можна струшувати жучків на заздалегідь підготовлені підстилки, після чого знищувати їх.


Якщо чисельність жуків досягає сорока особин на одне деревце і більше - переходять до обприскування інсектицидами (актара, енжіо, хлоргард, моспілан ), яке важливо встигнути провести до того, як почнуть утворюватися бутони (детальніше можна простежити все за схемою "захист яблуні від шкідників").


Також для обприскування допускається використовувати трав'яні настої: аптечної ромашки або звичайнісінькою пижма. Звичайно, в порівнянні з інсектицидами ці варіанти менш ефективні, але  вони  безпечніші. А до виходу жуків в крону на штамби дерев частенько встановлюють ловчі пояси. Також встановлено, що яблуневі квіткоїд нечасто заселяють і побілені вапном крони, тільки крони потрібно встигнути побілити до того, як розпустяться бруньки.

Написати відгук

Примітка: HTML розмітка не підтримується! Використайте звичайний текст.
    Погано           Добре