Парша

Ні що так не завдає шкоди яблуні, як парша. Часто звичайні профілактичні і народні засоби від парші бувають не ефективні в боротьбі з недугою. У таких випадках лікування парші проводять за допомогою хімічних препаратів, що пригнічують збудника інфекції, в даному випадку гриба Venturia inaequalis (Вентура нерівна). Такі препарати називають фунгіцидами. Що ж необхідно знати перед їх застосуванням?

Правило 1. Багато хімічні препарати від парші мають у своєму складі однакове діючу речовину, хоча випускаються під різними торговими марками. При виборі препарату слід звертати увагу саме на нього, так як у патогена (гриба, що викликає захворювання) відбувається звикання і виробляється стійкість до даного фунгіцидами. Як наслідок - відсутність ефекту від лікування. З цієї причини не можна з року в рік, а також протягом одного сезону обробляти уражені дерева однаковим препаратом. Всі хімічні засоби від парші за своїм впливом діляться на контактні, системні та контактно-системні.

Правило 2. В особистих садах застосовують хімічні препарати III і IV класу небезпеки. Вони не утворюють стійких сполук, не проникають через шкіру людини, не накопичується в плодах. Не можна застосовувати в підсобних господарствах фунгіциди, призначені для промислового використання.

Правило 3. Обробку проводять за допомогою спеціального обприскувача, що дозволяє рівномірно, найдрібнішими бризками, щоб не нашкодити надмірними дозами рослині, наносити розчин. Лише бордоською суміш і мідний купорос розбризкують рясно, до утворення на дереві великих стікаючих крапель, схожих на дощові. Після такого обприскування яблуня забарвлюється в блакитний колір, тому обробка отримала назву «блакитне обприскування».

Правило 4. Обробки проводять в безвітряну погоду, краще вранці або ввечері. При роботі з отрутохімікатами використовують засоби індивідуального захисту: окуляри, маски, рукавички і т.д.

Правило 5. Найбільш ефективна обробка хімічними препаратами до або відразу після дощу. Це пояснюється тим, що саме з дощем відбувається поширення інфекції, а після дощу у вологому середовищі гриб Venturia inaequalis особливо інтенсивно зростає.

Правило 6. Лікування від парші фунгіцидами проводять паралельно з видаленням і знищенням (закапування, спалювання) уражених плодів, листя, гілок і осіннім перекопуванням пристовбурних кіл, що значно знижує джерело інфекції.

Правило 7. Для різних сортів яблуні застосовують різну кратність хімічних обробок. Стійкі до парші сорти яблуні обприскують лише в епіфітотійного роки, коли парша особливо лютує, тоді поражаемость дерев перевищує середньостатистичні. Середньостійка до парші сорти яблуні для профілактики обприскують один раз на рік, при ураженні паршею - за схемою. Сорти слабостійких до парші обробляють за сезон кілька разів. У великих садах яблуні різного терміну дозрівання і різної стійкості до парші висаджують роздільними групами для зручності обробки фунгіцидами.

Які ж хімічні препарати походять для лікування парші на яблуні у своєму саду?

Менш токсичними вважаються біологічні препарати, що містять бактерію Bacillus subtilis (сінна паличка). Вона діє згубно на гриб Venturia inaequalis, що викликає захворювання. Для особистих підсобних господарств використовують препарат «Гамаір» (аналог «Фітоспорін»). Перед застосувати 10 таблеток «Гамаіра» розчиняють у 10 л води. Розчином обприскують яблуню до 3 разів за сезон: в період утворення бутонів, відразу після цвітіння, в період формування плодів (розмір плодів з лісовий горіх). На одне дерево в залежності від віку та розміру використовують від 2 до 5 л розчину.

Старим, перевіреним засобом для лікування парші є «Бордоська суміш» (сульфат міді і вапно). За сезон проводять до 7 обробок («блакитне обприскування»). Перше обприскування - до розпускання бруньок. Для приготування розчиняють 300-400 г сульфату міді і 400 г вапна. Витрачають 10-20 л робочого розчину на 100 кв. м. Наступні обприскування проводять залежно від стійкості сорту до парші та привертають до хвороби погодних та кліматичних умов. Для наступних обробок 100 г сульфату міді та 100 г вапна розчиняють у 10 л води, витрачають 10-20 л робочого розчину в залежності від дерева на 100 кв. м. Обробки проводять у період розпускання бруньок, висунення бутонів, відразу після цвітіння, на початку формування плодів і т.д. Дія препарату зберігається до півмісяця. Замінюють «бордоською рідиною» медьсодержащие препарати.

Ефективні для лікування парші сучасні препарати системної дії, що не змиваються дощем і при зрошенні, діючі всередині і зовні. Для присадибного садівництва рекомендовані системні препарати «Скор» і «Райок» з діючою речовиною дифеноконазол.

Раек. Фунгіцид проникає у всі частини рослини і зберігає свою дію три тижні. Перед застосуванням 1,5-2 мл дифеноконазола розчиняють у 10 л води. За сезон проводять до 4 обробок. Яблуню обприскують до розпускання бруньок, в період розкриття бутонів, після цвітіння двічі з інтервалом в 2 тижні. На 100 кв. м витрачають 10 л розчину.

Шв. За сезон допускається дві обробки: до і після цвітіння з інтервалом два тижні. 2 мл препарату розчиняють в 10 л води. Витрачають від 2 до 5 л розчину на дерево. Дія препарату зберігається до 20 днів.

Хорус (діюча речовина ципродиніл). Препарат системної дії, ефективний при знижених температурах від +3 до +10, що не змивається дощем. Обприскування проводять двічі на початку сезону з інтервалом в 10 днів: на початку розпускання бруньок (фаза «зелений конус») і в кінці цвітіння. Препарат зберігає дію до 28 днів.

Стробі (діюча речовина крезоксім-метил). Фунгіцид системної дії проти парші яблуні та груші, а також борошнистої роси, сажисті грибка та ін. Для лікування парші 2 мл препарату розчиняють в 10 л води. Витрачають 1 л розчину на 1 м висоти дерева з інтервалом 2 тижні. Препарат зберігає свою дію протягом 35 днів. За сезон проводять до 3 обробок. Перед і після обробки «Стробі» проводять лікування іншими, відмінними від нього, фунгіцидами.

Абіга-Пік (діюча речовина хлорокис міді). Контактний препарат від парші, діє протягом 20 днів. 50 г препарату розчиняють в 10 л води. За сезон проводять до 4 обробок.

Фітолавін (діюча речовина фітобактеріоміцін). Препарат являє комплекс стрептотріцінових антибіотиків. 20 мл фітобактеріоміціна розчиняють у 10 л води. Витрачають 10 л на 100 кв. м. За сезон проводять до 4 обробок з інтервалом в 15 днів.

Список препаратів від парші на яблуні для використання у промисловому плодівництві більш великий. У нього входять такі препарати, як Алірін-Б, Бордоська суміш, Гамаір, робити, Зате, Імпакт, Колфуго Супер, Купрікол, Купростат, Кумулус, Поліран, Райок, Ровален (каптан), Рубіган, Скор, Страж, Страйк, Стробі, Тіовіт-джет, Топаз, Терсел, Фундазол, Хорус, Ціхом та ін. Кількість обробок також перевищує рекомендовані для особистих присадибних господарств.

Лікування парші на яблуні мінеральними добривами

Альтернативою застосування пестицидів у боротьбі з паршею та її профілактики є використання мінеральних добрив. Вважається, що такий метод не поступається за ефективністю впливу на патоген більш дорогим хімічним препаратам, до того ж служить позакореневого підгодівлею.

Для профілактики парші яблуні обприскують 0,5-3% -им розчином одного з добрив: аміачна селітра, сульфат амонію, хлористий калій, сульфат калію, калійна селітра, калійна сіль.

Для лікування парші використовують більш міцні концентрації одного з добрив: аміачна селітра 10% -й концентрації, сульфат амонію 10% -й концентрації, хлористий калій 3-10% -й концентрації, сульфат калію 3-10% -й концентрації, калійна селітра 5 -15% -й концентрації, калійна сіль 10-15% -й концентрації.

Як і при використанні фунгіцидів дотримуються обережності в дозах і кратності обробки мінеральними добривами.

Схема застосування хімічних препаратів і мінерального добрива від парші яблуні в особистих садах (на присадибній ділянці)

Великий асортимент хімічних засобів для лікування парші та необхідність їх чергування сприяє виникненню різних схем їх застосування. У кожному саду існує свій досвід лікування парші хімічними препаратами. Ось одна зі схем лікування парші, рекомендована для використання в особистих садах.

Восени проводять обробку яблуні і пристовбурних кіл одним з розчинів мінеральних добрив (список вище). Обприскування проводять після збору плодів перед листопадом при середньодобовій температурі повітря не нижче +4 оС. Це одночасно сприяє знищенню багатьох зимуючих шкідників яблуні, а також підвищує її врожайність. Наприклад, обробка сечовиною майже в два рази знижує чисельність збудника інфекції, і підвищує врожайність у півтора рази (ніж без обробки).

Навесні до цвітіння проводять обприскування дерев і пристовбурних кіл бордоскоской рідиною або будь-яким медьсодержащим препаратом від парші, або будь-яким замінником контактної дії. Така обробка вбиває зімующій патоген.

Після цвітіння лікування парші направлено на нове покоління гриба Fusicladium dendriticum. У цей час краще використовувати системний препарат, дозволений для присадибних господарств, наприклад, «Скор» або «Райок».

Щоб знизити шкідливий вплив на екологію і полегшити свою працю висаджують сорти яблуні генетично стійкі до парші (імунні), тобто ні за яких обставин не вражає недугою.

Написати відгук

Примітка: HTML розмітка не підтримується! Використайте звичайний текст.
    Погано           Добре

Хімпрепарати

Делан 70WG 1кг

Делан 70WG 1кг

3000.00 грн

Мерпан 80% вг

Мерпан 80% вг

2145.00 грн

Хорус 75 вг

Хорус 75 вг

5756.00 грн